Zmienić myślenie
Będziemy tu zatrzymywać siebie i Was nad czymś, co pozwoli na uruchomienie innego spojrzenia na zmianę myślenia. Spróbujemy zrobić z tego pewien cykl na firmowym blogu.
Zanim pochylimy się nad czymś ważnym, chcemy podzielić się jedną z metod, którą stosujemy w naszej pracy, w rozwoju zdolności przywódczych swoich i innych, efektywności pracy zespołowej, tworzeniu innowacji, ale też w życiu osobistym.
Marille Adams w swej książce „Myślenie pytaniami” pisze tak: „myślenie pytaniami to system narzędzi pozwalający przeobrazić myślenie, działania oraz osiągane rezultaty dzięki umiejętnemu zadawaniu pytań – pytań, które stawiamy sami sobie, jak również tych, które stawiamy innym”.
MYŚLENIE PYTANIAMI – to umiejętność myślenia efektywnego, a nie reagującego.
Wyobraźmy sobie sytuację niepowodzenia w pracy. Bardzo częstą postawą jest postawa reagująca negatywnie na to niepowodzenie – ktoś się mści, szef to robi specjalnie, ona to robi specjalnie, na pewno mi się nie uda.
Narzekanie, trzymanie się kurczowo takiego schematu, a wręcz biadolenie nad sytuacją nie posuwa człowieka do przodu, zatrzymuje go w drodze. Pytania mogą całkowicie zmienić punkt widzenia, odświeżyć spojrzenie na daną sytuację, pozwalają postawić się w sytuacji drugiej strony.
Niepowodzenie w pracy można przekuć na sukces odpowiednimi pytaniami: co mogę poprawić, z kim mogę porozmawiać, co zrobić lepiej, dlaczego to jest tak ważne, na co ma wpływ moja praca, od czego zacząć?
Okoliczności nie zawsze muszą nam sprzyjać, ale zawsze od nas zależy, jak w danej okoliczności się zachowamy, czy pójdziemy drogą uczącego się, czy wyrokującego.